Piątek, 19.04.2024 10:30

Kamery w Gnieźnie (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Gniezno - opis

Gniezno, podobnie jak Rzym, wybudowane zostało na siedmiu wzniesieniach. Miasto położone jest w województwie wielkopolskim, na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, będącej naturalnym wododziałem dzielącym dorzecze Warty i Wisły. Gniezno to historyczna stolica Polski, gdzie rodziła się polska państwowość, z tego też względu miasto stanowi główny punkt Szlaku Piastowskiego. 

Gniezno to niezwykłe miasto, bowiem na każdym kroku tchnie historia naszego kraju, a w szczególności ta najdawniejsza, bowiem właśnie w okolicach Gniezna, państwo Polskie ma swoje początki. Bogata historia Gniezna doskonale widoczna jest w licznych zabytkach, a do najpopularniejszych należy gotycka katedra, która nazywana jest Matką Polskich Katedr. Gnieźnieńska archikatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha usytuowana jest przy głównym deptaku. Katedra to monumentalny gmach, którego całkowita długość wynosi około 85-metrów, a wysokość nawy głównej wynosi 22 metry. W zachodniej fasadzie wznoszą się dwie, ogromne wieże górującej nad miastem. Najstarszą częścią katedry jest prezbiterium z relikwiami św. Wojciecha, gdzie znajduje się zrekonstruowany jego dawny grobowiec. Nawa główna i prezbiterium gnieźnieńskiej katedry otoczone jest przez 14 kaplic, w których znajdują się nagrobki arcybiskupów. Tuż przy północnej wieży usytuowane jest wejście do podziemi katedry, gdzie wyeksponowane zostały fragmenty dawnych świątyń i kamienne grobowce.

Gnieźnieńska katedra to bez wątpienia najważniejszy zabytek miasta, niemniej jednak warto także odwiedzić Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej usytuowane w rezydencji kanoników, opodal kościoła św. Jerzego oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie znajdują się bardzo cenne zabytki archeologiczne i dzieła sztuki, związane z przeszłością miasta, regionu i dawnym życiem naszych przodków. Amatorzy aktywnego wypoczynku z pewnością z chęcią wybiorą się na Wzgórze Lecha, w pobliżu którego rozlewają się wody Jeziora Jelonek, bowiem są to fantastyczne tereny rekreacyjne.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.