Czwartek, 28.03.2024 19:30

Kamery na Wyżynie Śląskiej - na literę R (22)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery na literę R

Wyżyna Śląska - opis

Wyżyna Śląska to dość duża kraina geograficzna położona w południowej Polsce, rozciągająca się na powierzchni prawie 4000 kilometrów kwadratowych. Od północy graniczy z Równiną Opolską i Wyżyną Woźnicko-Wieluńską, natomiast od południa z Kotliną Oświęcimską i Kotliną Ostrawską. Od zachodu z Kotliną Raciborską i Paradoliną Wrocławską. Najwyższym wzniesieniem Wyżyny Śląskiej jest Góra Świętej Anny wznosząca się na wysokość 408 m n.p.m.

Wyżyna Śląska zbudowana jest głównie z utworów karbońskich, które zostały przykryte w północnej części dolomitami i wapieniami triasowymi, zaś na południu młodszymi skałami mioceńskimi. W utworach karbońskich występujących na terenie Wyżyny Śląskiej znajdują się olbrzymie złoża węglą, które są intensywnie wydobywane. Wyżyna Śląska to obszar silnie zurbanizowany. W jego środkowej części znajduje się największa w Polsce konurbacja górnośląska, na którą składają się miasta takie jak: Katowice, Sosnowiec, Chorzów, Bytom, Ruda Śląska, Zabrze i Gliwice. W części południowo-zachodniej Wyżyny Śląskiej usytuowana jest mniejsza konurbacja rybnicka, w której skład wchodzą miasta: Rybnik, Wodzisław Śląski i Jastrzębie-Zdrój.

Niestety środowisko naturalne Wyżyny Śląskiej należy do najsilniej zdegradowanych w Polsce. Znakomita większość obszaru zaliczana jest do strefy klęski ekologicznej. Krajobraz Wyżyny Śląskiej został bardzo mocno przekształcony przez człowieka. Silne zanieczyszczenie powietrza sprawia, że światło słoneczne znacznie słabiej tutaj dociera, a niebo przeważnie jest zachmurzone. Z przyrodniczo-turystycznego punktu widzenia nie jest to region nazbyt atrakcyjny, lecz można tutaj jeszcze znaleźć miejsca, które nie zostały jeszcze całkowicie zniszczone przez działalność człowieka.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.