Środa, 23.01.2019 04:33

Kamery w Chyrowej (3)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Chyrowa - opis

W środkowej części malowniczego Beskidu Niskiego, w urokliwym przełomie rzeki Iwielki położona jest niewielka, bo zamieszkała przez zaledwie 100 osób, wieś Chyrowa. Miejscowość, położona jest w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego, w obrębie powiatu krośnieńskiego. Pierwsze wzmianki na temat osady, w miejscu dzisiejszej wsi pochodzą z 1366 roku. 

Obecnie Chyrowa to niesłychanie popularna miejscowość w województwie podkarpackim, a to wszystko za sprawą usytuowanego tutaj ośrodka narciarskiego Chyrowa-Ski. Stacja narciarska słynie z niesamowicie szerokiego stoku, sięgającego aż 130 metrów. Chyrowa-Ski swoją popularność zawdzięcza także przyzwoitym warunkom śniegowym.

Chyrowa jest nie tylko doskonałą propozycją wypoczynkową zimą, ale i również latem. We wsi znajduje się greko-katolicka, drewniano-murowana cerkiew Opieki Bogurodzicy wzniesiona w 1780 roku. Cerkiew położona jest na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego, jest jedną z dwóch cerkwi zachowanych do dzisiaj. Budowla posiada cechy charakterystyczne dla obszaru środkowej i wschodniej Łemkowszczyzny. Przez wieś przebiega szlak czerwony. Rozpoczyna się on na Grzywackiej Górze wznoszącej się na wysokość 567 m n.p.m., natomiast kończy się na Cergowej wznoszącej się na wysokość 716 m n.p.m.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.